13 Май, 2019 г.
Снимка: Shutterstock
Странно, но повечето кандидати абсолютно не се подготвят за предстоящите срещи.
Дори и при много активно търсене на работа, мнозина не си правят труда да отделят време за подготовка относно предстоящото интервю, надявайки се да се ориентират в самия процес. Това обаче понякога е по-трудно от първото сядане зад волана на колата. Много е трудно в разговор с непознат да се задържи фокуса към това, което искаш да кажеш за себе си, какви въпроси да зададеш и какви акценти да направиш.
По-долу искаме да Ви представим типичните грешки на кандидатите при първо интервю.
Демонстрирате липса на информация за работодателя и компанията
Информацията за човека и компанията е ключов етап от подготовката. Познаването на опита на човека, с когото ще се срещнете, ще Ви помогне да се фокусирате върху правилните неща, а общото познанство ще направи разговора по-приятелски. Разбирането на позицията на компанията на пазара ще Ви спести много време и ще Ви помогне да поставите правилните акценти в разговора.
На интервюто говорите повече за себе си, а не за бъдещата ви работа
За работодателя е много по-интересно какво може да получи от Вас, отколкото това, което можете да получите от работата с него. Дългото разказване за това каква компания търсите за себе си - това е непродуктивно. Вие все пак сте извикани на срещата, на първо място за да решите определена задача на работодателя.
- задавайте въпроси, свързани с историята на компанията;
- посочете няколко причини, поради които сте се спрели точно на тази фирма;
- покажете уважение, респект и желание да започнете работа точно тук;
- посочете как бихте помогнали за развитието на потенциалната ви работа, отколкото да изброявате какво умеете.
Описвате своя опит във вид на незавършени действия
Това се отнася както за резюмето, така и за самия разговор. „Сключвах договори, провеждах преговори, координирах работата си, разработвах проекти” - тази информация не дава отговор на въпроса, дали всички тези действия са били в полза за компанията. Работодателят не се интересува от хора, които са участвали в нещо. От Вашия опит е интересно само едно: какви реални ползи са получили предишните работодатели от работата Ви за тях.
Отсъствие на измерими критерии за Вашата продуктивност
Всяка дейност може да бъде оценена по показатели (брой нови клиенти на месец, % задълженост, текучество на персонала, брой на договорите). За работодателя е много важно да разбере, по какви показатели са Ви оценявали. И също така - по какви показатели сами оценявате работата си.
Малко въпроси
Задаването на въпроси - това не е нищо друго, освен проява на заинтересованост. Да не говорим, че по въпросите, които човек задава, може да се направят повече заключения, отколкото от отговорите му. Разговорът винаги е по-продуктивен, когато събеседниците задават в по-голяма или по-малка степен въпроси и им отговарят. Те трябва да бъдат предварително обмислени и подготвени.
Разказват за всичко, което умеят
Времето за срещи е ограничено. За всичко трябва да разкажете в автобиографията си, а на интервюто да кажете само най-важното. Дръжте фокуса към това, в коя компания сте дошли на срещата и с кого я провеждате. Важно е да покажете какво най-добре можете да направите (1-2 критерия) и в какво сте особено добри. Как можете да се опишете от професионална гледна точка в една фраза. Именно тази една фраза ще остане в паметта на събеседника Ви 3 дни след срещата. Каква бихте искали да бъде тя?
Ниско ниво на енергия
Няма нужда да ходите на среща изморени и депресирани. Погрижете се по време на интервюто да сте в добро настроение. В противен случай рискувате, след три дни фразата, която ще се запомни за Вас, да бъде: 'Почти заспах на срещата с него'.
Дадохме примери от категорията „Капитан Очевидност” - въпреки това, всеки ден повече от 60% от кандидатите (включително и продуктивните и опитните) правят тези грешки.