30 Юли, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Преговорите за заплата са едно от най-трудните препятствия в процеса на кандидатстване.
Една четвърт от кандидатите в Европа лъжат за заплатата си по време на интервюто за работа, надявайки се, че ще получат предложение за по-висока, сочат проучвания на Intelligence Group.
Само 49% от европейците казват, че преговарят за заплата.
Когато европейците търсят нова работа, един от четирима кандидати не казва истината за текущото си възнаграждение.
Мъжете лъжат по-често
В интервю за работа европейските мъже (28%) преувеличават за заплатите си по-често от жените (24%). , а това може да повлияе на разликата в заплащането между половете.
Немците лъжат най-много, гърците са най-честните
Изследванията показват, че Германия (43%), Словакия (38%) и Австрия (37%) водят с най-висок процент. В Норвегия (12%), Португалия (14%) и Литва (15%) хората най-рядко лъжат за текущото си възнаграждение, а 74 % от гърците нямат проблем да говорят за текущата си заплата пред потенциалния работодател.
Статистиката показва, че 52 % от търсещите работа в България, преувеличават в преговорите за месечно възнаграждение, като голяма част от тях посочват заплата, която е с 20-25 % по-висока от сегaшната им. Словения (47%) и Румъния (44%) попадат в същото число.
Поразително е, че в Обединеното кралство най-често се споменава по-ниска заплата от сегашната. Приблизително 9% от хората посочват по-ниска. В допълнение британците също преговарят най-малко за възнаграждението си и приемат оферта по-бързо, в сравнение с други европейци.
За изследването
Резултатите са базирани на проучване на целевите групи за европейския пазар на труда - Global Monitor Taquis Acquisition Monitor (GTAM). Проучването е проведено сред 60 000 анкетирани в 28 европейски страни.