11 Май, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Професионалният мотивиран екип е едно от необходимите и задължителни условия за успех. Вие знаете ли как да изградите своя перфектен тим? Инвестицията в служителите е един от ключовете.
Как да подберем правилните хора
На обявите откликват стотици кандидати, но как да селектирате най-подходящите? Ето няколко стъпки:
- квалификация - някои специфики няма как да бъдат познавани, без съответното образование. Но то е само основата. Допълнителните квалификации са също плюс, но не и гаранция, че това е точният кандидат;
- опит - понякога не е задължителен. Кадрите с натрупан стаж и рутина са ценни, но младите таланти не са обременени с „модели“ от други компании и могат по-лесно да бъдат обучени според вашите стандарти;
- качества - тук опитният мениджър трябва да разчита на интуицията си. За уменията на кандидата може да съдите по изпълняваните от него задачи, както и по препоръки от бивши шефове;
- мотивация - отново на ход е вашият инстинкт. От събеседването може да добиете представа за желанието на човек да работи, да поема инициатива и да се учи. Предразположете го да говори открито. Обсъдете амбициите му, дискутирайте различни казуси.
Как да разберете в какво е добър всеки от вашия екип
Работодателят трябва да е едновременно мениджър, психолог и стратег. Някои от качествата на персонала проличават веднага, но в процеса на работа проличават детайлите. Давайте различни задачи на хората си, проверявайте ги в различни ситуации. Правете брейн сторминги. Създайте креативна среда, в която да могат да разгърнат талантите и потенциала си. Така ще видите къде е силата на всеки от тях и ще прецизирате задачите за постигане на оптимални резултати.
Съвети от Zaplata.bg за добра комуникация служител - работодател
Взаимното доверие е в основата на всеки успешен тандем. А вие искате такъв, нали? Само така общите задачи ще вървят с лекота.
За да комуникирате ефективно, се абстрахирайте от понятията „началник“ и „служител“, без обаче да стопявате напълно дистанцията. Това е най-сложната част от процеса на мотивация. Да си достатъчно добър психолог, за заличиш границата помежду ви, но и деликатно да покажеш кой е „водачът на глутницата“, за да не се губи мярката.
Следва опознаване на индивидуалните умения и личните особености. Важно е да се подхожда към персонала с разбиране, но в допустими граници. Всеки може да има труден ден и ако проявите разбиране, ще получите обратно по-висока лоялност. Не бива обаче да позволите „трудните дни“ да станат прекалено много и човешкото ви отношение да доведе до анархия.
Най-важното от взаимното общуване е чрез различни предизвикателства да стимулирате и развиете силните страни на служителите си. Поставяйте ги в различни ситуации, които ги вадят от зоната на комфорт и ги провокират да дават идеи и да вземат решения. И най-важното: при добри постижения мотивирайте отличилите се. Вербално, финансово или с други стимули.
Превръщането на екипа в една общност е в основата на всеки успех. Ще се справите ли?