20 Декември, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Много е удобно да работите в една компания дълго време - познавате всеки служител, знаете как е устроено всичко, запознат сте с всички клопки на вътрешните процеси. Но мислили ли сте някога, че Ви липсва нещо в професионалния живот? Възможно е потенциалните възможности да Ви подминат и дългосрочните перспективи за кариерно израстване да останат встрани. В този случай е важно да поемете контрола над кариерния си растеж.
Всяка работа, която отнема Вашето време, също трябва да е насочена към разширяване на Вашите възможности и развитие на уменията. Можете да израствате професионално и в една компания, като се движите нагоре по кариерната стълбица. Съвсем различна е историята например, ако сте работили на едно и също място в продължение на 10 години и не сте променили позицията си.
Ако това Ви е познато и настоящата работа вече не Ви радва както преди, време е да намерите нещо ново.
Разпознавате ли се по 8-те по-долу признака, че сте се „заседели“ в компанията?
1.Вече не харесвате работата и компанията си
Спрели сте да полагате усилия и не смятате работата си за най-интересната. Някога се гордеехте с нея, но сега тя е станала скучна и се е превърнала в рутина.
2.Можете да вършите задачите си дори насън
Работната Ви дейност вече не Ви представя нови предизвикателства и Ви липсват сложните и интересни задачи. Разочарован сте, че вече не можете да разширите своя опит, когато се борите за нови проекти.
3. Усещате, че не се вписвате в екипа, станали сте по-малко общителни и колегите са Ви уморили
Общуването с колегите в момента не е толкова забавно, както преди. Не се интересувате от срещата с нови хора. Опитвате се да не влизате в разговори и вечер не ходите никъде заедно.
4. Постоянно си поглеждате часовника и мразите понеделниците
Пристигате точно в началото на работния ден и си тръгвате веднага след приключването му, с нетърпения изчаквате обедната почивка. Броите дните преди празниците, дори ако те траят само няколко дни, а в календара зачерквате дните преди празниците.
5. Не се чувствате ангажирани на работните съвещания и срещи
Понякога Ви се струва, че никой не Ви забелязва по време на работа, колегите Ви вече не искат Вашето мнение и не участват в общите проекти. Забелязвате, че по-малко квалифицираните според вас служители получават покани за срещи по-често от вас.
6. Не Ви повишават
Струва Ви се, че по-малко талантливите или по-младите служители винаги се оценяват по-високо. Струва Ви се, че за завършените проекти не получавате заслуженото признание. Рядко получавате бонуси. А от момента на избирането Ви за служител на месеца, минаха сто години.
7. Престанали сте да вярвате в своята компания
В първите работни дни бяхте увлечени за дейностите, продуктите и услугите на вашата компания. Сега усещате, че интересът към работата постепенно отмира. Виждате, че ръководството е престанало да се интересува от компанията по начина, по който както в началото Вие се интересувахте за работата си, и следователно се чувствате разочаровани.
8. Завиждате на бившите си колеги, които са си намерили нова работа
Струва Ви се, че те са по-успешни извън компанията. Продължавате да мислите за новите възможности, които са достъпни за пенсионираните служители, но са пропуснати от вас.
Ако някоя от тези ситуации Ви е позната, може би мислите как да се измъкнете от нея, като намерите ново място.
И ако отдавна не сте търсили работа, ето какво първо трябва да направите:
Актуализирайте автобиографията си
Обяснете, че през цялото това време сте правили едно и също. Подчертайте уменията, които сте развили, и Вашите заслуги. Посочете проектите, над които сте работили и ги опишете в реда, в който се е оформил Вашият напредък. Запомнете правилната структура на автобиографията.
Пригответе се за интервю
Първо, обяснете защо сте работили в една и съща компания толкова дълго, разкажете за нейните предимства.
Второ, убедете рекрутера, че днес Вашите умения се търсят на пазара.
Трето, покажете, че имате всичко необходимо, за да се присъедините към новата среда. Активно хоби или доброволчество ще покажат вашата мобилност и активност.
Поговорете с кариерния си консултант
Можете да отделите цялото си време за самостоятелен мониторинг на свободните работни позиции. Въпреки това, квалифицираният рекрутер ще се запознае с автобиографията Ви и ще Ви предложи подходящи позиции.
Е, след това всичко зависи от вас.