21 Октомври, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Не толкова отдавна ние и нашите родители живеехме в условия, при които човек веднъж в началото на живота си получил дълъг период на образование, след това в продължение на няколко десетилетия прилага своите знания на практика. Не, разбира се, вече в употреба влязоха нови машини, нови методи за диагностициране на доброкачествени тумори, ново оборудване или нови методи за изчисляване на застрахователната сума ... Но да се връщаме отново и отново на училищната скамейка, да зубрим, разбираме и усвояваме основите на новите дисциплини и да полагаме изпити - такава практика все още липсва. Затова се смяташе, че овладяването на чужд език е по-лесно в по-млада възраст, защото тогава паметта на човека „костенее“.
И тогава се случи една история - в живота ни избухнаха елементите на информационното и индустриалното общество и те коренно промениха както трудоустройството и търсенето на работа, така и комуникацията с останалите хора. За нашата страна това означаваше и проникване на пазара на услуги, които до момента не бяха известни на българите.
Появиха се нови професии не само в областта на информационните технологии. Да, те се породиха с търсенето на програмисти от всякакви места, интернет маркетолози, SEO-оптимизатори, проджект-мениджъри и др. Работата на тези хора е свързана с информационните технологии и не винаги е лесно да се отгатне от името на професията какво точно прави нейният представител. Но фактът, че новите професии се появяват само в IT - това е заблуда.
5 професии, които се появиха у нас преди не повече от 10 години
Кредитен брокер - специалист по организиране на заемите във финансовите институции, колектор - специалист по легално връщане на дълговете, барист - лице, което приготвя кафе и кафе напитки, сомелиер - специалист по избора на вино в заведенията за обществено хранене, ивент-мениджър - организатор на бизнес-мероприятия.
Опитайте се да откриете в регистъра на професиите и видовете дейности нещо, което съответства поне на горния списък - ще се изненадате.
50 от най-търсените професии на пазара - не са съществували преди 20 години
Много родители от поколението на 90-00 не знаят или не могат да обяснят с какво се занимават децата им. Всички хора не само отварят пътя към нови и неизследвани специалности, но и свобода от професионални династии.
Какво е метранпаж?
Метранпаж - това е старши словослагател в докомпютърна типография. Огромен брой професии са остарели или са се видоизменили до неузнаваемост и не говорим само за древните професии, като тапицер или иконом. Баналните машинописни машини все още могат да намерят своето приложение при секретарите, а някога това беше популярна и търсена професия сред младите момичета.
Промени се самият подход към търсенето на работа
Изборът на места за работа беше ограничен от географията, кръга от познанства и позицията в обществото. Беше обичайно да се работи на едно място в продължение на много години и това пораждаше деспотизъм от страна на началниците и омраза към работата.
Как е сега? Професионалните изкривявания се появяват след 5 години работа в една компания - човек, който работи някъде повече от 5 години, е ветеран, а повече от 7 - управляващ съдружник или съсобственик на компанията. Сега и компаниите не живеят повече от 5 години.
Job-hopping - честата смяна на работата - това е не само вредно, но и полезно, а на Запад отдавна се е превърнало в стандарт на пазара на труда. Служителите се конкурират за заплатите и интересните задачи вътре в компанията, а човек, който не се интересува от тази работа, лесно може да намери друга, която е по-подходяща за неговите цели и способности.
Можете да намерите интересно свободно работно място в интернет, а ако е в друг град, можете да се преместите на по-благоприятни за вас условия. Можете да отидете на професионална конференция и там да се срещнете с бъдещия си работодател, а най-интересните свободни работни места се появяват във Facebook или на сайтовете на компании, които търсят специалисти.
Хоризонтален и вертикален кариерен ръст
Компаниите, които са наясно с първата точка, прибягват към хитростта, поощрявайки промяната в специалността в рамките на компанията. При по-напредналите, управлявани по западните закони компании, можете да се преквалифицирате от организатор на събития в анализатор и от тестер към програмист, ако придобиете необходимите умения, опит и знания.
Вертикалният растеж на кариерата също се ускорява - сега няма нужда да извървите 35-годишния път от обикновен работник до ръководител на цеха. Прозрачният растеж на заплатите и кариерното развитие - това е всичко, за което претендират професионалистите.
Висшето образование не означава нищо
Младите хора почти не работят по специалността си: мнозина получават висше образование за родителите си и след това отиват да работят като продавачи и фризьори, защото това им харесва.
90-те съществено промениха картината на света и значението на висшето образование за нуждите на пазара. Мнозина отидоха там, където плащат повече пари, учейки се малко помалко или възползвайки се от специални връзки.
Връзката с висшето образование - то е валидно при работата в медицината, юриспруденцията и науката. А счетоводител или университетски учител, всъщност, може да бъде човек от всякаква специалност.
И университетите реагират на този тренд, създавайки многобройни „мениджъри“, „икономисти“, „инженери“ с невероятно общ набор от умения, задачи и абстрактен набор от предмети.
Непрекъсната преквалификация
„Неграмотни в 21 век няма да бъдат тези, които не умеят да четат и пишат, а тези, които не могат да се учат, отучват и пренаучават“ Алвин Тофлър
Преквалификацията и самообразованието - това е ключов тренд в нашето съвремие. Съвременният човек променя основната си професия средно веднъж на 5 години. Всички тези 5 години той се учи и прави това не на работа, а в свободното от неговата работа време. През нощта, през почивните дни, на почивка. Онлайн или вечер, в задочен формат.
Колегата ми - той е експерт в областта на икономиката, който се учи онлайн, още преди това да стане модерно. Той проведе просто проучване: преброи онези, които се интересуваха от особеностите на изучаваното от тях преди няколко години, и в средата на 2015 г - цифрата се бе увеличила 5 пъти.
Проактивна позиция на пазара на труда
Преквалификацията - това е проактивна позиция на пазара на труда, което означава, че не само следите тенденциите на вашата професия, но и ако сте готови, да я смените с по-популярна към момента или по-интересна за вас лично.
Способността за учене отслабва, ако постоянно не научавате нещо ново. Мозъкът работи като мускул и колкото повече мислите, толкова по-добри ставате и толкова повече тренирате паметта си - толкова повече помните.
Днес, постоянното овладяване на нови неща е по-важно от всякога. Ако знаете всичко в професията (или мислите, че знаете), преминете към чужди езици или хобита. Научете се да програмирате на Java, да шиете или да научите италиански. Първо, не се знае къде животът ще ви отведе след следващата икономическа криза, и второ - мозъкът ви ще бъде готов да научи нови неща и лесно ще можете да се адаптирате и усвоявате необходимата информация в променящата се среда.