17 Декември, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Има много фактори, които могат да попречат в намирането на нова работа, единият от които е липсата на достатъчно свободно време. Особено ако не сте напуснали текущата си работа. По-долу ще дадем няколко съвета, които ще ви помогнат да направите търсенето по-ефективно и да оптимизирате времето си.
Спрете незабавно да отлагате
Трябва да спрете да си губите времето. Склонни ли сте да се отдавате на празни мисли за начина на работа и да обядвате през целия един час, определен по закон? Защо да не използвате това време за проучване на възможностите за нова работа или актуализиране на автобиографията си? Разбира се, не трябва да използвате предоставения Ви от работодателя компютър.
Предварително оценете своите умения и желания
Няма нужда да се задълбочавате в търсенето на работа и да отговаряте на повече или по-малко подходящи свободни работни места, само защото имате малко свободно време. Преди да започнете търсенето, отделете време, за да оцените своите амбиции и посоката на по-нататъшно си развитие. Задайте си следните въпроси:
- Какви са силните ми страни?
- За какъв вид работа са най-подходящи?
- Кои индустрии се развиват, кои - не?
- Как се виждам след пет години?
И не забравяйте: нашите преценки за себе си не винаги са най-обективните, така че си струва да зададете тези въпроси и на други хора (приятели и познати, които не са обвързани по някакъв начин с настоящия работодател и т.н.) След като получите отговорите, стеснете търсенето си и ще отговаряте само на предложенията, които ви подхождат и отговарят на уменията.
Актуализирайте данните
Уверете се, че личната Ви и бизнес информация е актуализирана с настоящата. Това се отнася за акаунтите Ви в социалните мрежи и вашата автобиография. Не правете твърде радикални промени във всичките си акаунти едновременно - не искате да възникнат подозрения в настоящия Ви работодател нали?
Можете да спестите много време, ако имате готови шаблони за написването на автобиография за различните позиции. Очевидно, изборът им зависи от това колко широк е обхватът на търсенето на нова работа. Създайте шаблон за всяка позиция и след това го променете в зависимост от изискванията на работодателя.
Използвайте нетуъркинг
Това правило важи за повечето професии. Ако поддържате голяма мрежа от „живи“ контакти, може да не се налага да отделяте време в търсене на нова работа. Може да се случи така, че работата да ви потърси. Развийте своята мрежа, включвайки в нея релевантни специалисти, и споделяйте информация с тях. Не пренебрегвайте важните събития в професионалната сфера, което е чудесен повод за размяна на визитки.
Внимателно проучете списъка си с контакти и вижте дали в него има някой, когото не сте виждали отдавна и който може да Ви бъде полезен при намирането на нужната позиция.
Планирайте деня си
След като актуализирате автобиографията и акаунтите си в социалните мрежи, трябва да положите усилия и да намерите време да потърсите работа, кандидатствайки за свободните работни места. Кога да сте най-активни? Средният човек е най-продуктивен през първите два часа след събуждането си, така че може би трябва да се събудите един час по-рано и да направите търсене.
Освен това, често графикът през деня вече е запълнен до краен предел и в този случай ще трябва да използвате наличните прозорци в натоварения си график. По правило, това са пътуванията до и от работа, почивката за обяд и т.н.
Спестете време, отговаряйки само на свободните работни места, които точно съответстват на вашия набор от умения и предизвикват във Вас реален интерес. Рекрутерите ценят отговора и винаги знаят колко внимателно сте подходили към избора. Противно на общоприетото схващане, няколко добре обмислени отговора ще ви помогнат да намерите новата си работа много по-бързо от множеството прибързани.