Необходимите връзки. Разширете кръгозора си
Публикувано от: Zaplata.bg
21 Септември, 2019 г.
Необходимите връзки. Разширете кръгозора си
Снимка: shutterstock

Нужните връзки в древността са служили като основа за човешкото благополучие. Какво можем да кажем за днешните времена - без нужните връзки сме за никъде. Поговорката „Не разполагай със сто лева, но имай сто приятели“ е актуална по всяко време и се отнася за всички сфери на живота, включително и за кариерата и бизнеса.

Предимства от изграждането на правилните връзки:

  • разширяването на кръга от контакти, които ще ви помогнат да намерите добра работа, да развиете бизнес или да решите различни проблеми. Колкото повече хора познавате, с които сте в благоприятни отношения, толкова повече успех ще постигнете в професията си и в живота като цяло;
  • развитие на собствени комуникационни умения;
  • получаване на удоволствие от живота и общуването с интересни хора.

Ако нуждата всеки човек да има необходимите връзки не предизвиква у Вас съмнения, ако разбирате, че влиянието на околната среда върху човека е неизмеримо голямо, но не знаете откъде да започнете, вижте следния въпрос:

Как човек да намери, поддържа и укрепва нужните връзки?

Прелиствайте тефтера си със записки

Всеки от нас има роднини, приятели, познати, които формират кръга ни от контакти. Но като правило, информацията за тях не е структурирана, тя е разположена хаотично и безсистемно. Водете си мини-картотека, събирайте информация, която можете да намерите за всеки, повече или по-малко полезен човек. Отделете категориите - роднини, колеги, приятели (приятелки, съученици и др.), Тези, с които общувате по „извънработните“ интереси (спорт, хобита…). Може би има и такива, с които отдавна не общувате. Как се справят те? Какво се е променило в живота им? Как всички тези хора могат да ви бъдат полезни лично? Какъв е техният кръг от познати?

Връзките е нужно да се поддържат

За да извлечете максимум ползи от връзките, те трябва да бъдат поддържани. Как човек може да поддържа и укрепва връзките си? Отговорът е прост: не позволявайте да бъдете забравени. Преглеждайте редовно списъка си с контакти и следете кога за последен път сте разговаряли с всеки от Вашите партньори и колеги. Изпращайте им покани в социалните мрежи, пишете им писма, поздравявайте ги по празниците.

Най-често хората започват да мислят за тях, когато са уволнени и отчаяно се нуждаят от помощ, а не когато са в състояние да инвестират в тях. За да извлечете максимума от връзките, трябва да ги изградите и поддържате, преди да е необходимо да ги използвате. Ако само помолите за помощ и никога не предлагате да помогнете, малко вероятно е често да Ви бъдат предлагани услуги и няма да можете да използвате наличните възможности по най-добрия начин.

Измислете си стратегия

Необходимите връзки трябва да бъдат изградени стратегически. Това означава да си поставите цели и да ги планирате, преди да направите стъпката. Твърде често хората не се замислят, докато не проведат дузина или две случайни разговори за това, как са били съкратени и как се нуждаят от помощ. Но по този начин можете да изтощите връзката и да раздразните приятелите си с безцелни, размити приказки. Тогава може да е много трудно да се върнете назад и да кажете: „Добре, сега имам план, знам как бихте могли да ми помогнете.“

С други думи, за да използвате успешно връзките, трябва да знаете какво искате. Звучи просто, но в действителност може да бъде много сложно, затова са написани много книги по темата.

Това също означава да знаете кой сте и как най-добре да се продадете. Когато се срещнете с някого, е малко вероятно да проведете едночасов разговор - по-скоро пет минути на парти или 20 минути на чаша кафе. През това време трябва да можете да създадете добро първо впечатление, да обясните кой сте, какво искате и какво можете да предложите, няма значение дали говорите за продукт, бизнес план или търсите нова работа.

Съставете своята кратка богата история, съдържаща информация за това кой сте и какво сте направили. Използвайте го при запознанство като визитна картичка. Тук мнозина опитват да вместят колкото може повече информация, но целта е само да се привлече внимание за обмяна на контакти и получаване на възможност за по-подробна среща в бъдеще. Веднага щом осъществите този първи контакт, ще получите нов човек в мрежата си, а какво ще се случи по-нататък, зависи от вас.

Поддържането и получаването на правилните връзки е трудно, но необходимата част от всеки ориентиран към кариерата човек. Обикновено на това не се отделя достатъчно време. Но ако се заставите да правите това редовно, в трудни моменти вашите връзки ще ви помогнат да излезете от ситуацията.

„Най-богатите хора в света търсят и изграждат мрежи, а останалите търсят работа. Можете да имате грандиозна идея или продукт. Но те ще станат успешни само тогава, когато имате мрежа, чрез която можете да съобщите на хората за това. “ - Робърт Кийосаки.


Важно умение за лидерство - умствена издръжливост
Често ли се сблъсквате със ситуации на работното място и у дома, където сте под натиск от околната среда или даден човек? Случва се и така: работата ви е критикувана със и без причина, вашите действия, ценностни и способности непрекъснато се обезценяват, вие като човек сте унижавани и т.н. Коя реакция е най-често проявяваната? Агресия, обида, безсилие пред обстоятелства, депресия и т.н. Как можете да реагирате различно? От гледна точка на психологията, терминът психическа издръжливост означава определена съпротива на човека срещу жизнения натиск. Психологически устойчивите хора не са емоционално въвлечени в ситуацията, следователно е по-лесно да се справят с извънредните ситуации на работното място, те се адаптират по-бързо към прекомерното внимание на обществото, по-лесно намират общ език със средата си. Най-важното е, че те запазват своята енергия и цялост на личността. Някой хора ежедневно са подложени на натиск от страна на шефа, колегите, роднините, а други са значими хора, свикват / адаптира се към този натиск и спират да реагира на него. Това важно умение не възниква у всички, а в малък брой от мнозинството. Какво да правим останалите? Добрата новина - менталната издръжливост може да се тренира. Способността на хората да се контролират/да издържат на удара (изберете метафората, която повече ви допада) и да не се поддават на провокациите на онези, които ги притискат, е състояние за поддържане на психическото здраве в продължение на много години. Там, където манипулацията се контролира - започва издръжливостта. Най-важното житейско умение за офиса и дома.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »
Рестартиране на кариера? Време за размисли
„Познайте сам себе си.” Платон Решихте да промените коренно дейността си, „пораснахте и надраснахте“ съществуващата си позиция, имате желание да реализирате хобито си ... Откъде да започнем? Погледнете по-отблизо себе си, внимателно слушайте гласа на интуицията си, не забравяйте за вашите желания или мечти - заемете се със самопознанието. И точно след подобно предложение, Клиентът, който беше дошъл на консултацията с цел да промени съществуващата траектория на кариерата си, каза: „Не съм склонен/на към рефлексии. Искам да обсъдим новите възможности и да предприемем действия“. Или самият той предлага начини да проучи ситуацията си: „Нека направим одит на моите таланти. Дайте някакъв вид тест или въпросник за кариерно ориентиране. ' Приятели, Гугъл ще помогне. Това не е за мен. Има въпросници, има тестове. НО! Работя с вашата индивидуалност, с уникалността на вашата личност, така че без да познавате себе си, не мога да пристъпя към истинската ви цел. И преди да зададете важните въпроси за изграждането на план за преминаване към новата Ви кариера, предлагам да разгледате следните теми: вашите интереси днес; какви ценности са важни за вас; вашите таланти; каква работна среда искате да имате; какво е състоянието на кариерата Ви днес. Тези въпроси ще ви насочат към вашите цели. Примерите за успешно рестартиране на кариерата ще започнат именно с тези размисли.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »