Как да постигаме целите си
Публикувано от: Zaplata.bg
19 Май, 2019 г.
Как да постигаме целите си
Снимка: Shutterstock

Понякога чувствате, че просто плувате по течението на живота и не можете да промените нищо. Плановете се появяват и остават само във въображението. Това е поправимо! Най-вероятно просто не сте се научили как правилно да поставяте и постигате цели. Ще ви кажем как да разрешите този проблем.

Митове и цели

Задаването на цели - това е ефективен начин за постигане на успех във всяка сфера (от личния живот до кариерата и саморазвитието), но не е достатъчно просто да се запише, това което искате да постигнете. Важно е не само да искате, но и да планирате, изчислявате стъпките и контролирате процеса на постигане на целите. Всичко е сериозно и научно, а не просто „представете си вила и ще я имате”.

Правилно поставени цели

Правилно поставените цели помагат за определяне на приоритетите, организиране, вземане на важни решения и реализиране на мечтите. За начало, решете какво искате да постигнете и го запомнете. Задайте си само конкретни, измерими, постижими, актуални и ограничени във времето цели или SMART-цели (от Specific, Measurable, Attainable, Relevant, Time-bound) и ги запишете. След това, планирайте и запишете стъпките, които трябва да предприемете, за да реализирате целта и подчертавайте всяка, когато стигнете до нея (като приключение - от задача към задача).

Големи цели

Съставете си цели, като Шерлок Холмс - методът на приспадане (от общото към частното). Определете големи житейски цели в различни области на живота, например:

  • кариера - устройва ли Ви настоящата работа; в коя сфера се виждате; на каква длъжност искате да работите;
  • пари - колко искате да печелите на различните етапи от живота и как това е свързано с вашите кариерни цели;
  • образование и самообразование - харесвате ли образованието си; искате ли да придобиете допълнителни знания, които не са достатъчни за постигането на другите цели; искате ли да учите език, да завършите курсове по програмиране;
  • семейство - планирате ли семейство, деца; ако да, как възнамерявате да станете добър родител, съпруг;
  • творчеството - искате ли да се научите да свирите на китара, да рисувате, да фотографирате; имате ли други творчески цели;
  • физическо развитие - има ли спортни цели, които искате да постигнете; как планирате да поддържате здравето си.

Уверете се, че това са именно вашите цели, а не тези, които родителите, семейството или работодателя изискват от Вас (без съмнение, трябва да вземете под внимание мнението на близките, но е важно да останете верни на себе си).

Малки цели

След като сте определили плановете си за живота, преминете към конкретиката - създайте списък с малките цели, които са необходими за големите постижения.

Ако се подходи максимално сериозно, то от плана за живота ще отделим първите пет години (петгодишен план) и ще ги разделим на по една година. Годишните планове се разделят на полугодишни, а след това на месечни, седмични и дневни. Естествено, всеки малък план трябва да се основава на предишния голям план и да се конкретизират неговите цели.

Чувствате, че това е твърде дълго и трудно - разбийте целите си на по-малки планове, но същността трябва да остане същата: жизнения план в различните области на живота, дългосрочни планове, краткосрочни планове и списъци с ежедневните задачи за достигане на поставените цели.

Да достигнем и задържим резултата

След като определим първия си набор от цели и създадем план, започваме процеса на неговото изпълнение. Преглеждайте и актуализирайте своя дневен списък със задачи. Периодично проверявайте как малките цели съответстват на плановете на живота Ви и че те не Ви отклоняват встрани. Ако е необходимо, коригирайте незначителните цели и дългосрочните планове (например, приоритетите Ви са се променили, начините или сроковете за постигане на житейските планове).

Постигнали сте целта? Отделете време, за да й се насладите. Вижте какво сте постигнали и оценете напредъка си. Ако целта е значителна, възнаградете се по съответния начин. Всичко това спомага за придобиването на самочувствие, за запазване на резултата и мотивация за по-нататъшните постижения.

Пример

Александър си е определил жизнени SMART-цели в своята кариера и творчество:

  • кариера - “Искам да стана редактор на списанието, в което работя.”;
  • физическо развитие - “Искам да стартирам маратон”.

Сега трябва да направим план за всеки от тях. Нека анализираме съставянето на плана по примера за кариерата. Александър иска да стане редактор на списанието, в което работи, и разбива целта на по-малки и по-управляеми етапи:

  • петгодишна цел: “Да стане заместник-редактор”;
  • годишна цел: “Да работи в проекта, като управляващ редактор”;
  • шестмесечна цел: 'Да завърши курс за повишаване на квалификацията';
  • месечна цел: 'Да говори с управляващия редактор, за да определи какви навици са необходими за изпълнение на тази работа';
  • седмична цел: “Да се запише за среща с управляващия редактор”.

Сега, като четете отдолу нагоре, можете да видите, как Александър планира стъпка по стъпка да постигане целта си. За физическото развитие (маратона!), Творчеството, Образованието и другите житейски цели, плановете се правят по подобен начин. В началото изглежда трудно, но впоследствие всичко става лесно, обичайно и крайно полезно.


Важно умение за лидерство - умствена издръжливост
Често ли се сблъсквате със ситуации на работното място и у дома, където сте под натиск от околната среда или даден човек? Случва се и така: работата ви е критикувана със и без причина, вашите действия, ценностни и способности непрекъснато се обезценяват, вие като човек сте унижавани и т.н. Коя реакция е най-често проявяваната? Агресия, обида, безсилие пред обстоятелства, депресия и т.н. Как можете да реагирате различно? От гледна точка на психологията, терминът психическа издръжливост означава определена съпротива на човека срещу жизнения натиск. Психологически устойчивите хора не са емоционално въвлечени в ситуацията, следователно е по-лесно да се справят с извънредните ситуации на работното място, те се адаптират по-бързо към прекомерното внимание на обществото, по-лесно намират общ език със средата си. Най-важното е, че те запазват своята енергия и цялост на личността. Някой хора ежедневно са подложени на натиск от страна на шефа, колегите, роднините, а други са значими хора, свикват / адаптира се към този натиск и спират да реагира на него. Това важно умение не възниква у всички, а в малък брой от мнозинството. Какво да правим останалите? Добрата новина - менталната издръжливост може да се тренира. Способността на хората да се контролират/да издържат на удара (изберете метафората, която повече ви допада) и да не се поддават на провокациите на онези, които ги притискат, е състояние за поддържане на психическото здраве в продължение на много години. Там, където манипулацията се контролира - започва издръжливостта. Най-важното житейско умение за офиса и дома.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »
Рестартиране на кариера? Време за размисли
„Познайте сам себе си.” Платон Решихте да промените коренно дейността си, „пораснахте и надраснахте“ съществуващата си позиция, имате желание да реализирате хобито си ... Откъде да започнем? Погледнете по-отблизо себе си, внимателно слушайте гласа на интуицията си, не забравяйте за вашите желания или мечти - заемете се със самопознанието. И точно след подобно предложение, Клиентът, който беше дошъл на консултацията с цел да промени съществуващата траектория на кариерата си, каза: „Не съм склонен/на към рефлексии. Искам да обсъдим новите възможности и да предприемем действия“. Или самият той предлага начини да проучи ситуацията си: „Нека направим одит на моите таланти. Дайте някакъв вид тест или въпросник за кариерно ориентиране. ' Приятели, Гугъл ще помогне. Това не е за мен. Има въпросници, има тестове. НО! Работя с вашата индивидуалност, с уникалността на вашата личност, така че без да познавате себе си, не мога да пристъпя към истинската ви цел. И преди да зададете важните въпроси за изграждането на план за преминаване към новата Ви кариера, предлагам да разгледате следните теми: вашите интереси днес; какви ценности са важни за вас; вашите таланти; каква работна среда искате да имате; какво е състоянието на кариерата Ви днес. Тези въпроси ще ви насочат към вашите цели. Примерите за успешно рестартиране на кариерата ще започнат именно с тези размисли.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »