Как да оцелеете през изпитателния срок
Публикувано от: Zaplata.bg
18 Май, 2019 г.
Как да оцелеете през изпитателния срок
Снимка: Shutterstock

Всички етапи на интервютата са завършени, въпросниците са попълнени, трудовата книжка е предадена в отдел кадри. Цялата цел ли е постигната? Не е още. До 15% от служителите в средните звена не преминават изпитателния срок.

Защо работодателят може да се  разочарова от избрания от него служител и как да се застраховате от това?

Разберете какво се очаква от вас

Да, новият ръководител трябва да ви възложи задачи по време на изпитателния срок и да предостави всички необходими ресурси. Но „трябва“ - не означава „ще го направи“. А в случая, ако не покажете резултати в периода на изпитателния срок, никой няма да приеме сериозно вашите оправдания в стила: “Не ми беше казано“. Искате да бъдете нещо повече от обикновен изпълнител - представете се проактивно и създайте възможностите сами. Така ще получите от ръководителя ясните цели в рамките на пробния период и същите ясни критерии за оценка на тяхното изпълнение. Например, можете за трите месеца пробен период, два пъти да увеличите продажбите на слънчогледово семе, а за работодателя е важно да продаде склад със слънчогледово масло, чийто марж да е по-голям. Това може да е добре направено, но ръководителя да не може да оцени вашия трудов подвиг.

Покажете резултати

Дори ако вашите цели не съдържат конкретики, направете нещо, което може да бъде демонстрирано като конкретен резултат. Трудно е да се спори с факти и можете да докажете с факти, че сте ефективни.

  • бъдете заинтересовани;
  • покажете желание за работа;
  • ако се справяте бързо, искайте допълнителни задачи;
  • обсъждайте свършеното дотук с колеги или с възложителя на задачата.

Не бързайте

Всяка компания има своите подводни камъни, традиции, особености. Бързо и без проучване, „бързаме в битката”, предлагайки радикални промени, обявявайки някаква “глупост” от изпълнената работа или влизайки в „съюзи” с други служители, може да попаднете в беда: нещо, което би било възприето като успех в друга компания, в тази може да е неподходящо. За да избегнете неблагоприятно положение, първо разгледайте ситуацията, хората и бизнес процесите. Но това действие не бива да Ви забави много: всеки разбира, че една или две седмици като новодошъл трябва да се “ориентирате”, но до края на месеца, от Вас ще се искат реални дейности.

Записвайте своите идеи по време на пробния период

Възгледа на начинаещия обаче има един важен плюс: неразбиране. Може би някои от вашите иновации няма да бъдат уместни в първия етап. Но ако се задържите в компанията, то след време ще „включите“ различни корпоративни ограничения - като „този отдел е невъзможно да се престрои“ или „никога няма да достигне до там“. След това, вземете първите си записки, а не пълните съмнения, и намерете в тях вдъхновение. Може би някои нововъведения вече да са нужни? Сега вече имате достатъчно опит, за да ги приложите правилно.

Помолете ръководителя за обратна връзка

Изпитателния срок приключва, а ръководителя не дава оценка на работата ви? Смятате, че шефът Ви е напълно доволен от вашата работа и няма за какво да се говори? Може би е така. А, може би, сте пропуснали нещо и заключенията му не са толкова розови. И ако това е така, искането за оценка на работата Ви, седмица или две преди края на изпитателния срок, или ще Ви накара да се почувствате по-уверени (в случай на положителна оценка), или ще имате време да коригирате ситуацията (ако шефът има съмнения).

Във всеки случай обаче, не забравяйте, че не само компанията гледа към служителя, но и служителят гледа компанията. Ето защо, ако смятате, че фирмата не е вашата, тогава понякога е по-честно по отношение на Вас и работодателя, просто да го признаете и да отворите хоризонти за нови възможности. Животът е твърде кратък, за да се изразходва за нежелана работа.


Важно умение за лидерство - умствена издръжливост
Често ли се сблъсквате със ситуации на работното място и у дома, където сте под натиск от околната среда или даден човек? Случва се и така: работата ви е критикувана със и без причина, вашите действия, ценностни и способности непрекъснато се обезценяват, вие като човек сте унижавани и т.н. Коя реакция е най-често проявяваната? Агресия, обида, безсилие пред обстоятелства, депресия и т.н. Как можете да реагирате различно? От гледна точка на психологията, терминът психическа издръжливост означава определена съпротива на човека срещу жизнения натиск. Психологически устойчивите хора не са емоционално въвлечени в ситуацията, следователно е по-лесно да се справят с извънредните ситуации на работното място, те се адаптират по-бързо към прекомерното внимание на обществото, по-лесно намират общ език със средата си. Най-важното е, че те запазват своята енергия и цялост на личността. Някой хора ежедневно са подложени на натиск от страна на шефа, колегите, роднините, а други са значими хора, свикват / адаптира се към този натиск и спират да реагира на него. Това важно умение не възниква у всички, а в малък брой от мнозинството. Какво да правим останалите? Добрата новина - менталната издръжливост може да се тренира. Способността на хората да се контролират/да издържат на удара (изберете метафората, която повече ви допада) и да не се поддават на провокациите на онези, които ги притискат, е състояние за поддържане на психическото здраве в продължение на много години. Там, където манипулацията се контролира - започва издръжливостта. Най-важното житейско умение за офиса и дома.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »
Рестартиране на кариера? Време за размисли
„Познайте сам себе си.” Платон Решихте да промените коренно дейността си, „пораснахте и надраснахте“ съществуващата си позиция, имате желание да реализирате хобито си ... Откъде да започнем? Погледнете по-отблизо себе си, внимателно слушайте гласа на интуицията си, не забравяйте за вашите желания или мечти - заемете се със самопознанието. И точно след подобно предложение, Клиентът, който беше дошъл на консултацията с цел да промени съществуващата траектория на кариерата си, каза: „Не съм склонен/на към рефлексии. Искам да обсъдим новите възможности и да предприемем действия“. Или самият той предлага начини да проучи ситуацията си: „Нека направим одит на моите таланти. Дайте някакъв вид тест или въпросник за кариерно ориентиране. ' Приятели, Гугъл ще помогне. Това не е за мен. Има въпросници, има тестове. НО! Работя с вашата индивидуалност, с уникалността на вашата личност, така че без да познавате себе си, не мога да пристъпя към истинската ви цел. И преди да зададете важните въпроси за изграждането на план за преминаване към новата Ви кариера, предлагам да разгледате следните теми: вашите интереси днес; какви ценности са важни за вас; вашите таланти; каква работна среда искате да имате; какво е състоянието на кариерата Ви днес. Тези въпроси ще ви насочат към вашите цели. Примерите за успешно рестартиране на кариерата ще започнат именно с тези размисли.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »