01 Август, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Терминът фрийлансър изглежда превзема света, като буря, защото всеки трети човек работи дистанционно... Всъщност по същество, фрийлансърът е човек, който работи за себе си и рискува. В интернет има само няколко еднакви статии относно това, какво е фрийлансър и с какво се занимава той. Затова дойде времето да напишем 'от сърце' една статия...
Думата 'фрийланс' идва от Средновековието, когато е имало два вида рицари. Рицари, които са работили единствено за един крал. Имало е и „свободни наемници“ или рицари, които са работили за тези, които им плащат.
Идеята на фрийланса е оцеляла и до наши дни. Царете са заменени от предприемачите, а рицарите — от професионалистите.
Днес фрийлансърите са повече от когато и да било. Те станаха толкова много, че в някои кафенета в Ню Йорк дори изключват Wi-Fi, за да се махнат фрийлансърите, които заемат с лаптопите си всички места и не остават свободни такива за обичайните посетители.
Според данните на J'son & Partners Consulting, през последните години Русия е регистрирала двукратен ръст на фрийланс-пазара, като освен това J&P прогнозира трикратно увеличение до 2020 г.
Количеството на фрийлансърите в България
Ако имате каквото и да е ценно умение, можете да започнете да го продавате още днес. Но е важно да имате ясно разбиране за това, какво е фрийлансър, какво всъщност прави той и как мисли, за да устои дори на буря.
Фрийлансърът - това е този, който заменя времето си за пари. Фрийлансърите са лица, които предоставят услуги на няколко клиента, без никакви дългосрочни ангажименти.
Да бъдеш фрийлансър - това означава да си инструмент за наемане и да получаваш заплащане като независим изпълнител. Интернет е пълен с картинки, на които се вижда човек, който лежи на плажа с лаптопа и заявява, че е фрийлансър и пътува по света.
Това е мит!
Според проучване, 82% от фрийлансърите предпочитат да останат на едно място. Въпреки това, 79% от работещите на свободна практика твърдят, че работата от разстояние е по-добра от седенето в офис.
Проучванията показват, че 50% от хората не са готови да се откажат от свободния начин на живот за каквато и да е сума пари. Само един от четирима, доброволно се съгласява да работи в офис.
Тънкостите в работата на фрийлансъра
Фрийлансърът има едно нещо в ума - “време - пари”. За разлика от офис работника, фрийлансърът не се плаши от идеята да търси работа, тъй като го прави през цялото време.
Успешните фрийлансъри непрекъснато изграждат връзки (занимават се с нетуъркинг), интернет маркетинг и непрекъснато се обучават за да стават по-големи професионалисти и в резултат да получават повече опит и поръчки.
Един добър фрийлансър бързо се адаптира към променящите се пазари. Той не оставя работата си на автопилот твърде дълго време, защото той няма шеф и цялата отговорност е на него.
Фрийлансърът изразходва по-малко време за празни неща, защото не може да си го позволи. И ясно знае своята цена на час.
Фрийлансърът работи не само заради пари, а следващата поръчка може да му отвори вратата за поредица от интересни нови поръчки и нов опит. Ето защо, фрийлансърът лесно може да откаже високо платената офис работа.
Фрийлансърът разделя работата си на три вида:
- Добре платена скука.
- Недоплатена работа.
- Високоплатен интересен договор, получаването на който е като спечелване от лотарията.
Фрийлансърът постоянно рискува репутацията си. Когато сте независим изпълнител и името Ви е свързано с всичко, което правите, нивото на отговорност е по-високо, отколкото когато работите в екип или в компания.
Фрийлансър - това е перфекционист, който постоянно се стреми към по-високо ниво на съвършенство, защото всичко, което създава му принадлежи. И всеки елемент е стъпка към следващата стъпка.
Прекомерният перфекционизъм често причинява бавене (отлагане на нещата за по-късно).
Фрийлансърът, ден след ден, е изправен пред необходимостта да продава себе си и умело да преговаря, вместо да работи в екип, където всеки е отговорен за собствената си тясна посока.
Мисленето на фрийлансъра може да Ви направи по-ефективни, конкурентни и способни да издържате на буря!
Колко печели фрийлансъра?
Повечето отклоняват отговора, когато им бъде зададен въпроса:
- "Колко печелиш?"
Но ние ще отговорим... и то с конкретни факти.
Според данните на фрийланс-борсата Kwork за 2018 г., топ-десетте най-активни фрийлансъри, работещи там, печелят средно по 3 855 лева на месец.
Но доходите на фрийлансърите не са стабилни.
Например, през лятото има много малко поръчки, а през есента и зимата има доста повече работа.
Според статистиката на Quarry, начинаещият фрийлансър, през първия месец печели около 270 лева, а за шест месеца може да достигне доход от 800 - 1 100 лева. И поне след една година, ще достигне доход от 2 700 лева и повече.
Тези цифри - това са „средни стойности“.
Защото има много фактори, които влияят на резултата. Отнема време, за да се изградят контакти от клиенти и да се подобрят техните умения, да се получи рейтинг, обратна връзка и постоянни клиенти.
Опитните фрийлансъри смятат, че доходите в тази област зависят от Вашите умения и личен бранд.
Как се става фрийлансър от нулата и без опит
Ако не сте заработили нито стотинка в интернет, време е да станете фрийлансър. Това е най-лесният начин, когато става въпрос за печелене на пари онлайн. Но кое направление да изберем?
Има стотици различни категории услуги. Но от това разнообразие, 60% от обема се заемат от 10 области.
Бързорастящи области от фрийланса
- Програмисти;
- Дизайнери;
- Копирайтъри;
- Контент-мениджъри;
- Интернет маркетинг;
- Преводачи;
- SMM-мениджъри;
- SEO-специалисти;
- Бизнес консултанти, треньори, коучове;
- Счетоводители;
- Адвокати;
- Рекрутери.
За по-бързо приближаване до мечтата, има няколко прости и универсални съвета:
- Погребете егото си. Клиентът винаги е прав. Егото засенчва разума и е причина за недоразумения и кавги.
- Бързо отговаряйте на клиентите. Бъдете учтиви, задавайте уточняващи въпроси, незабавно отговаряйте на всякакви коментари.
- Направете повече, отколкото се очаква да направите. Качествената работа ще принуди клиента да Ви препоръчва на приятелите си. И най-вероятно той ще остави добра емоционална обратна връзка. Освен това е по-евтино да се запази старият клиент, отколкото да се търси нов.
- Предлагайте изгодни цени. Отначало никой не знае за Вас, така че единственият Ви коз е цената. Когато имате висок рейтинг, винаги можете да повишите цените.
- Предайте работата си много по-рано от крайния срок. Няма нищо, което би повлияло на настроението на клиента толкова, колкото предсрочно свършената задача. Клиентът ще изпита Уау-ефекта. Станете приятели с тайм-мениджъра.
- Не приемайте няколко задачи едновременно. Много фрийлансъри имат проблем с бърн-аута, когато започнат да жонглират с няколко задания.
- Мислете през очите на клиента. Успешните фрийлансъри разбират, че клиентите не се нуждаят от уменията им, умножени по часовника, а от резултата. Клиентите искат продукт, който ще реши проблема им.
Не стойте у дома си през цялото време.
Самотата на фрийлансъра може да попречи на професионалното му израстване. Защото професионалното развитие изисква междуличностно взаимодействие и обратна връзка.
Ето защо, мястото за работа в офиса, поне веднъж седмично, е добро за Вашето здраве и психика. Получавате възможност да общувате с колеги и поддържате тонуса на комуникативните си умения.
Има много места: кафенета, библиотеки, кооперации.
Работата сам ще бъде скучна.
Между другото, много често хората искат да знаят какво е това фрийлансър, с какво се занимава и какво прави човекът с тази професия - това са млади майки, които са били в отпуск по майчинство. Ако това сте вие, прочетете статията: 3 начина да работите дистанционно у дома по време на отпуск по майчинство. И после се върнете отново тук.
Как да наемем фрийлансър
Тази задача, като таргетирането на рекламата или SEO-оптимизацията изисква време и опит. Сайтовете за фрийлансъри, като Kwork, са добро място да започнете търсенето на най-добрия кандидат.
Може да се каже, че това е реклама. Но в нашия опит (не скромен), знаем със сигурност, че повечето обмени на свободна практика са главоболие не само за клиенти, но и за изпълнители.
Някои фрийлансъри, действат самостоятелно в ролята на клиенти и те са 20% от общия брой.
Това не е рядкост.
Тъй като фрийлансърът често играе ролята на “мениджър на проекти”, това е, когато той взема голяма поръчка, състояща се от няколко по-малки задачи или етапа, и ги възлага на други изпълнители, печелейки като посредник.
Има хора, който купуват статии на по-евтини цени и ги продаваше по-скъпо на други. Печелят пари от препродажбата на труда на другите, без всъщност да правят нищо.
Най-вероятно, в сайтовете за фрийлансъри ще видите и списък със заглавия като: "Гуру по промотиране в инстаграм" или "Майстор на контекстната реклама".
Но тези силни имена не струват нищо.
Например, фрийланс-платформата Kwork има система за репутация, която се състои от пет звезди. Според опита, ако фрийлансърът няма четири или пет звезди - той не си струва времето.
Този рейтинг включва много компоненти: броя на отзивите, скоростта на отговорите, процента на успешните сделки, както и други фактори, които остават в тайна.
На Kwork всеки изпълнител има ограничен брой „Връзки“, като това са отговорите, които могат да изпратят до различни задания. Ето защо, помествайки Вашата поръчка, няма да видите дълъг поток от еднотипни и шаблонни съобщения, които изглеждат като съобщения от ботове. Вместо това - има ясно описани варианти за решаване на Вашата задача.
На Kwork има Повече от 100 000 услуги от 10-15 лева. Бърза поръчка, удобен интерфейс, гаранция за възстановяване на средствата. Основни раздели:
- Маркетинг, реклама и SMM;
- Дизайн;
- Разпределение на сайтове и IT;
- Текстове, статии и преводи;
- Контекстна реклама;
- Seo-оптимизация;
- Бизнес услуги;
- Аудио-видео услуги;
- Счетоводство и данъци;
- Юридическа помощ.
Една от най-популярните услуги, предлагани от фрийлансърите - това е копирайтингът. В блога на Zaplata.bg вече е писано относно алгоритъма как да намерите добър копирайтър.
Плюсове и минуси на работата като фрийлансър
Плюсове:
- Ниска бариера за навлизане и всеки може да започне.
- Можете да печелите пари от първия ден.
- Работите по свои условия.
- Можете да избирате клиентите си и да задавате тарифи.
- Можете да работите от всяко място.
- Не се изисква регистрация на юридическо лице.
Минуси:
- Висока конкуренция във всички сайтове.
- Не е пасивен източник на доходи.
- Трудно е за мащабиране.
- Лесно е да бърнаутнете, защото получавате заплащане само докато работите.
- Забавяне на плащанията и доработките - обичайни проблеми за фрийлансъра.
Топ 5 на книги за фрийланс
- Настолна книга на фрийлансъра. Как да печелите пари от разстояние: от начинаещ до професионалист;
- Дизайн и фрийланс. Начало. От поредицата: Звезда в YouTube;
- Пътят на фрийлансъра. Поколението хора, работещи в интернет;
- Бързи пари в Интернет. 50 начина да печелите пари, седейки у дома си на компютъра;
- Как да изградите ефективна работа с фрийлансъри.
Заключение
Фрийлансърът може да изглежда като митичен звяр за тези, които работят на пълен работен ден. Той изглежда страхотно, носи това, което иска, работи у дома, в Старбъкс и сам избира работодателя си.
При по-внимателно разглеждане обаче, животът му не е толкова спокоен. Това не е безгрижна разходка из парка, както мнозина вярват.
Фрийлансърът е човек, който пие кафе с литри и си ляга късно.
Често, фрийлансърът не знае кога ще получи друга поръчка и той непрекъснато трябва да търси нови клиенти.
Ставането фрийлансър не е лесно, изисква търпение, излизане от зоната на комфорт и много упорита работа. Работата на фрийлансъра дава свобода, но изисква висока самоорганизация, самомотивация и способност за спазване на срокове.
Ако сте готови за това - очакват Ви големи пари.
Мисля, че сега имате ясна представа за фрийлансъра: кой е той и какво прави. Запазете тази статия за себе си, тя ще Ви бъде полезна, късмет и бъдете съсредоточени.