23 Юли, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Днес много хора говорят за емоционалната интелигентност и нейното влияние върху живота и кариерата. В много професии, емоционалната интелигентност е преминала от раздела на soft-skills към hard-skills. А за мениджърите, тази компетентност е станала една от най-търсените.
Високият интерес към емоционалната интелигентност не е случаен.
Емоциите - това е нашият вътрешен ресурс, който може и трябва да се използва за повишаване на ефективността.
Изследванията показват, че емоционалните състояния пряко засягат интелектуалните способности. Например, скръбта може да намали нашата производителност с 15-30%. В емоциите на тъга и печал, човек не може правилно да определя емоционалните състояния на останалите, което се отразява отрицателно върху въпросите с комуникацията - особено по време на преговори и продажби. Това от своя страна влошава показателите на бизнеса.
Степента на развитие на емоционалната интелигентност влияе директно върху вземането на решения, ефективността и резултатите от работата. Съответно, и върху резултатите в изграждането на кариера, отношенията с външния свят и цялостното удовлетворение от живота.
Какво е емоционална интелигентност
Нека първо разберем какво е емоционална интелигентност.
Според научната концепция, емоционалната интелигентност - това е ясно определима и измерима способност на човек да разпознава и контролира своите емоции и емоциите на другите, да използва емоциите за решаване на проблеми и задачи.
Съществуват 4 компонента на емоционалната интелигентност:
- Идентифициране на емоциите.
- Разбиране на причините за тяхното възникване.
- Използване на емоции за решаване на проблеми.
- Управление на емоциите.
Казвайки го с прости думи, емоционалната интелигентност е способността бързо да разпознаваш чувствата и емоциите си, да разбираш причината за тяхното възникване и да насочваш появилата се енергия, към желаните задачи. Ако е необходимо, бързо се прехвърлете в друго, по-подходящо емоционално състояние.
Как емоционалната интелигентност помага на кариерата
Човек с високо развита емоционална интелигентност знае каква енергия дава всяка емоция и как най-добре да я използва. Той разбира кои емоции са ефективни за неговата дейност и кои не. Може съзнателно да използва енергията на емоциите, за да реши стоящите пред него задачи. Какво ни помага да бъдем по-ефективни и да се придвижваме по-бързо в кариерата си.
Научните изследвания показват, че колкото по-добре човек осъзнава своите емоции и емоциите на другите, той разбира причините за тяхното възникване и толкова повече информация той има за вземането на решения. По този начин, той е по-ефективен в своята дейност. Така, че ако искате да се придвижвате нагоре по кариерната стълба - емоционалната интелигентност е една от водещите способности, които трябва да развиете.
Как да използваме емоциите в полза на кариерата
Няма лоши или добри емоции. Има емоции, които са уместни и неуместни, в зависимост от задачите и ситуациите.
Има 2 стратегии за използване на емоциите при решаване на задачите:
- Определете текущото си емоционално състояние и използвайте енергията си за решаване на подходящите задачи, т.е. изберете задачите, които е най-добре да се изпълнят във възникващите емоции.
- Съзнателно прехвърляйте себе си от състояние в състояние, в зависимост от задачите, които трябва да изпълните.
И двата метода са ефективни за изпълнение на задачи. Ключовата разлика - това е в енергийното потребление на собствените ни усилия. В първия случай, всичко се случва естествено. Вторият метод е по-енергоемък и изисква прилагане на усилия.
Например, необходимо Ви е да развиете нови идеи за важен проект. И Вие и Вашите колеги планирате да направите мозъчен щурм (брейн сторм), за да генерирате колкото се може повече различни идеи, сред които определено ще има ярки и нестандартни такива. За да бъде ефективен мозъчния щурм, той се извършва с определени емоции. Нуждаем се от емоции, в които човек може да мисли креативно: радост, интерес. Затова е важно преди мозъчния щурм да не сте в депресирано или объркано състояние.
А какво да правите, ако изведнъж възникне скука или тъга? Как е най-добре да използваме енергията на емоциите в този случай? А какво да кажем за брейн сторминга?
Тъга и печал - това са емоции за аналитична работа. Но не за да създаваме креативни идеи. Когато човек е тъжен - мозъкът му е по-способен да концентрира вниманието си, да детайлизира информацията и да забелязва нюанси, които няма да забележи в радост или гняв. При такива емоции, най-добре е да се четат договори или важни материали, да се извършват подробни анализи, да се събира и проучва информация.
Как работи алгоритъмът за прилагане на емоционалната интелигентност в тази ситуация?
Алгоритъмът за прилагане на емоционалната интелигентност за решаване на задачи
Стъпка №1
Определете в каква емоция се намирате. Назовете емоцията. Може и на себе си. А по-добре - напишете я на хартия.
Стъпка №2
Разберете причината за емоцията. Какви външни или вътрешни фактори повлияха за появата на тази емоция? Ако тя не допринася за реализирането на настоящата пред Вас задача - опитайте се да елиминирате влиянието на тези фактори.
Стъпка №3
Използвайте енергията на възникналата емоция за подходящата задача. В конкретно обсъждания случай, когато е възникнала емоцията тъга, скръб, най-добре е да се заемете със събирането и анализирането на информация, с изваждането на документите, анализирането на грешките или потенциалните рискове.
Стъпка №4
Влиза в сила, ако не е възможно да изпълните Стъпка №3. Използвайте съзнателния преход от една емоция към друга (от емоционална тъга към емоционален интерес). Създайте си необходимото емоционално състояние и едва след това продължете с мозъчния щурм. За да преминете съзнателно към емоцията интерес, можете да използвате следните въпроси: „Интересно, а какво може да се получи от това?”, „До какво ще доведат новите идеи?”, „Интересно, кой от колегите ще предложа най-оригиналната идея?”.
За профилактика на бърнаута
Силно развитата емоционална интелигентност помага да се избегне прегаряне (бърнаут).
Важно е да се научите да идентифицирате емоциите си и да знаете къде да насочите енергията си. Защо се появява бърнаут? Разбира се, всеки случай трябва да се разглежда индивидуално.
В същото време, една от честите причини за прегаряне на работното място е невъзможността да използвате енергията на емоциите за решаване на проблемите. Човек може да потисне емоциите, върху които несъзнателно изразходва много енергия. И не само гнева, тъгата и раздразнението, но и радостта, въодушевлението и възторга могат да бъдат потискани.
Или човек може да изпълнява задачи в неподходящите емоции, което също води до преразход на вътрешната енергия. Често до това довежда и допускането на досадни грешки, поради които е необходимо работата да се повтори отново. Разбирайки към коя задача е по-добре да насочите енергията, която ви дава възникналата емоция, Вие интелигентно разпределяте вътрешните ресурси и запазвате енергийния си баланс.
За да поставите енергията на емоциите в услуга на вашата ефективност, придобийте полезния навик да се запитвате: „В каква емоция се намирам в момента? Тази емоция помага или ми пречи да реша задачите пред мен? Какви емоции ще бъдат най-ефективни за решаването на тази задача?” Това вече ще бъде добра стъпка в развитието на емоционалната Ви интелигентност и предотвратяването на емоционалното прегаряне.