08 Май, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Болест на модерното общество. Страничен ефект от прекомерното натоварване. Допълнителен бонус към стреса. Всички това важи за синдрома "Бърнаут". Но какво всъщност означава тази така модерна дума? А засяга ли вас? Вижте дали ще се разпознаете в следващите редове.
Какво представлява
Бихме могли да го преведем като „прегаряне“. Отнася се за емоционалното състояние, в което се чувстваме, когато сме изключително изтощени от работа. Сякаш сме вложили всичката си енергия и твърде много усилия, а в замяна вместо удовлетворение сме натрупали предимно негативна енергия. Чувстваме се изхабени.
Синдромът е забелязан за първи път при служители в компаниите на Запад, а вече се наблюдава и у нас.
Причините са комплексни. Съвременният забързан бизнес прави служителите свръх амбициозни, но това води и до прекомерен стрес. Стига се до преждевременно професионални изчерпване.
Изразява се в апатия към служебните задължения, ниска мотивация, чувство за неудовлетворение.
Може да доведе до здравословни проблеми: главоболие, нарушения на съня, високо кръвно налягане, болки в гърба, врата, липса на апетит/прекомерен апетит.
Как да се справим с него
- не носете работа вкъщи - понякога сроковете се убийствени а задачите – безкрайни. И все пак, ако довършвате проектите си в свободното време, на мозъка ви не му остават никакви часове за почивка. Той не може да се презареди с енергия и свежи идеи, а това в крайна сметка води до точно противоположен на желания резултат: вместо да свършите повече задачи, вие сте все по-непродуктивни;
- почивайте пълноценно - използвайте вечерите и уикендите си по възможно най-ефективния начин. Имайте предвид, че преяждането, алкохолът и купонясването до малките часове допълнително натоварват психиката. Вместо това по-често си подарявайте си почивки в планината и разходки на въздух. Поглезете се със спа процедури, сауна или масаж. Откъснете се от модерния свят поне за ден и изключете телефона;
- медитация - за мнозина звучи несериозно, но истината е, че тази практика намира реално приложение в модерния свят. Тя помага да презаредите батериите. Усамотете се тихо уютно място, затворете очи, съсредоточете се върху дишането си и изгонете ненужните мисли от съзнанието си;
- без токсини - здравословното хранене, пиенето на вода и избягването на цигари и алкохол ще направят организма ви по-жизнен и неподатлив на стреса;
- физическа активност - още древните гърци са забелязали, че спортът помага не само на тялото, но и на ума. Той прогонва хормона на стреса и ни зарежда с енергия. Говорим за здравословния умерен спорт, не за изтощителни тренировки, които изцеждат и последните ни сили след работния ден. Плуване, танци, фитнес, джогинг – открийте своето лекарство.
Какво ни съветват от Zaplata.bg
Професионалните успехи са важни, но не на всяка цена. Дайте си сметка за потенциалното натоварване още докато разглеждате обявите за работа. Преценете дали евентуалните отговорности и работно време са по силите ви. Ако е така, включете се в конкуренцията. Но не забравяйте: професионалното израстване е наистина ценно, когато подобрява не само доходите ви, но и качеството ви на живот.