18 Юли, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Алберт Айнщайн веднъж казал: “Безумие - да правиш едно и също нещо и всеки път да очакваш различен резултат.” Днес тези думи могат да бъдат насочени към онези, които търсят работа в продължение на месеци, но никога не я намират.
Ние от Zaplata.bg говорим за неочевидните грешки, които пречат дори на професионалистите да намерят работа.
Има търсещи работа лица, чиито автобиографии са постоянно публикувани на сайтовете за търсене на работа. Освен това, някои работят, периодично сменяйки работодателя си, отново и отново публикувайки своето резюме. Но предложенията към тях така и не пристигат, а търсенето на работа се превръща в дълъг процес.
Каква е причината? Предлагаме да разгледаме пет типични грешки, които пречат на търсенето.
Емоционално изтощение
Емоционално изтощение и блуждаещ поглед - това е трудно състояние на кандидата. Няма морални и физически сили, но има задължения - и търсенето на работа е необходимо, но в това състояние е много трудно. Без значение колко опити прави, такъв човек не може да скрие това изтощение на интервюто. В очите няма блясък, а енергията е минимална - това състояние се забелязва дори по време на телефонен разговор.
Решение: разбира се, по-добре е да не достигате до това състояние, но ситуациите са различни. Ако такова състояние вече е факт - в идеалния случай, отделете време да се възстановите, поне две или три седмици и си починете. С блуждаещ поглед е много трудно да се продадете на работодателя, предавайки чувството на безнадеждност.
Неудачна самопрезентация
Преди интервюто Ви е необходимо ясно разбиране на това, което искате да предадете за себе си. Често търсещите работа работят много, изпълняват огромен брой задачи и като се стига до интервю - те не могат да презентират своя опит.
Решение: тренирайте предварително. Напишете малко есе за своя делови опит - къде сте работили, какво сте научили, какви са вашите резултати, какво правите най-добре. Това не трябва да бъде сух преразказ на резюме, а жива реч на професионалист.
Също така препоръчваме да се въздържате от някои неща:
- Неуместно задълбочаване в спомените, описание на смешни случаи. В интервютата е по-добре да се избягват паразитните думи, междуметията и непрофесионалния жаргон.
- Не бива да изричате отрицателни отзиви за Вашия предишен работодател. По-добре е предишният опит да се разглежда като нещо полезно за Вашата кариера.
- Опитайте се да не се притеснявате - това често разваля речта и впечатлението за Вас. Интервюто е просто бизнес среща и няма нищо фатално в евентуалния отказ.
Несъответствие между външния вид и корпоративната култура
За някои области, татуировките или пиърсинга може да бъдат пречка при кандидатстване за работа. Ако търсите работа в банковия сектор, тогава вашият външен вид ще играе определяща роля в интервюто. В банките има вътрешни правила за външния вид, с които се запознавате и съгласявате при приемане на работа.
В практиката е имало случай - търси се юрист в правния отдел. Идва перфектния кандидат с отлично образование и опит. Тя имаше пиърсинг на носа си, което беше против правилата на компанията. Когато я попитали дали е готова да премахне украшението - тя отговорила, че за нея то е важно и че ще си потърси друго работно място.
Решение: важно е да разберете в коя област искате да работите и какви правила на облеклото са приети там. Разбира се, не бива да променяте напълно гардероба си или да премахвате татуировките си, ако не искате това. Може би просто трябва да намерите друга област или компания, където корпоративната култура ще Ви приеме.
Компрометиращ акаунт в социалните мрежи
Рекрутерите и работодателите често анализират акаунтите на кандидатите. Това е чудесен начин да се разбере колко открито човек е готов да говори за личния си живот, какво го влече, как общува онлайн с другите хора. Тази информация може да бъде решаваща за предложението.
Решение: контролирайте Вашето съдържание в социалните мрежи. Най-важното - по-добре е да не се публикува нищо компрометиращо и неправилно. И ще бъде чудесно, ако част от съдържанието във Вашия акаунт е посветено на Вашата заинтересованост към работните въпроси - това показва интереса Ви към професията.
Честа смяна на работата
Много работодатели обръщат голямо внимание на продължителността на работата на едно място. Ако служител работи във всяка компания за не повече от три месеца, това може да обърка повечето работодатели. Тогава те съзнателно могат да предположат, че служителя ще се задържи само в рамките на пробния период.
Решение: помислете предварително, как ще разкажете на интервюто за причините за Вашето непостоянство в работата. Както вече казахме, оплакванията относно работодателя е по-добре да си ги запазите за себе си. По-добре поднесете търсенето си като желание да намерите комфортна компания за развитие - и подчертайте, защо наистина искате да останете в новия проект дълго време.