09 Май, 2019 г.
Снимка: shutterstock
Случва ли се да се разсеете по време на работа? Да надникнете в социалната мрежа, да прочетете набързо интересна статия, да погледнете прогнозата за времето, да отговорите на приятел в чата… Нужни са средно 23 минути на човек да се върне към работния процес, след като веднъж го е прекъснал.
Вниманието ни е подложено на много изкушения. Струва ни се безобидно: минутка тук, кратък поглед – там. Чувстваме се по-информирани. Резултатът обаче е недвусмислен – драстично намаляване на продуктивността.
Защо трудно се фокусираме
- Правим по няколко неща едновременно - често съчетаваме няколко дейности: отговаряме на съобщения, докато четем мейли, преглеждаме фейсбук, докато гледаме филм… Така се чувстваме по-заети, а всъщност имаме по-малък коефициент на полезно действие. Разсейващите фактори понижават производителността с до 40%. Мозъкът ни не е устроен да превключва толкова бързо, колкото ни се иска. И всеки път, когато трябва да спре да обработва дадена задача и да се прехвърли на друга, той напряга когнитивните си способности, губи енергия и време.
- Отлагането - разбърквайки различни теми, ние подсъзнателно отлагаме някоя от дейностите. Ако се чувстваме несигурни или нямаме желание да направим нещо, то остава на по-заден план след другите дребни задачи или маловажни занимания. Така хем се заблуждаваме, че правим нещо, хем просто си губим времето.
- Самоконтролът не трае дълго - понякога, дори и с усилие на волята, потискаме желанието си да погледнем след първите няколко звука, известяващи новини от телефона. Но става все по-трудно със всяко следващо известие.
- Социалните медии пристрастяват - мозъкът е колкото сложен и с безкрайни възможности, толкова и лесен за манипулация. Той се пристрастява към навика постоянно да има достъп до безкраен поток от информация. Така се стимулира производството на два важни хормона на щастието: допамин и окситоцин. Това обаче са измамни позитивни емоции, които траят кратко, а после се заменят от чувство за вина и неудовлетвореност, тъй като реалната работа не е свършена. Заблудени от приятното усещане обаче, ние се връщаме към изкушаващия светещ екран отново, за да търсим още информация, още интересно съдържание.
Как да се справим с дигиталната зависимост
- осъзнаване - първата стъпка е да си дадем сметка, че се разсейваме;
- трениране на самоконтрола – той не е неизчерпаем, така че му поставяйте постижими предизвикателства: ще направите 5 минути почивка след приключването на дадена задача…;
- график – прецизният график е ключов за добрата организация. Когато имате срок (точен час) за изпълнението на всяка задача, по-трудно ще си позволите разсейване, защото с всяка минута времето напредва и се отклонявате от програмата си;
- блокиращи приложения – тежката артилерия. Тези приложения блокират зададени от вас сайтове. Може да ги настройвате за конкретни времеви интервали.
Какво съветват от Zaplata.bg
Знаем, че в доста от предлаганите в обявите позиции, дейността е свързана с интернет и дори със социалните медии. Трудно е да устоиш на изкушението, когато то е свързано с работата ти. Но добрият самоконтрол и организация са възможни. Не се отказвайте да тренирате волята и да усвоявате добри практики.